TrendLucid manuál

Které e-shopy lidé navštěvují

Data o návštěvnosti konkurenčních e-shopů na kartě Kde lidé chtějí nakupovat pocházejí ze sledování více než milionu zařízení českých uživatelů. Surová čísla jsou zde pomocí speciálního algoritmu dopočítány na hodnoty blížící se skutečnému stavu, díky čemuž můžete svou návštěvnost jednoduše porovnat s konkurenty. Zpracování dat chvíli trvá, proto je vždy poslední údaj starší dva dny ode dne vytvoření reportu. Zatím indexujeme pouze 200.000 TOP domén a pro některé menší e-shopy tak nemusí být údaje o návštěvnosti dostupné – v takových případech se do tabulky propisují nuly. Liniový graf zobrazuje návštěvnosti graficky.

Kde lidé nakupují

Vysoká návštěvnost nutně neznamená i vysoký počet objednávek. Na kartě proto můžete pravidelně monitorovat také růst počtu recenzí konkurenčních e-shopů na Heuréce, který významně koreluje s počtem objednávek. Mimo aktuální absolutní počet recenzí vidíte v reportu také přírůstky po týdnech a sumu za poslední 4 týdny (28 dní). Pokud TrendLucid report využíváte krátce, může se stát, že starší sloupce přírůstků nebudou v počátku dostupné. 


Sloupcový graf zobrazuje přírůstky za poslední čtyři týdny (odstíny modré, viz legenda) pro jednotlivé e-shopy (shluky sloupců). Sloupce jsou seřazeny podle velikosti sumy za poslední 4 týdny, takže podle pozice sloupců ihned vidíte, kdo roste nejrychleji. Rychle také vizuálně identifikujete výkyvy mezi jednotlivými týdny. Graf výše ukazuje návštěvnosti e-shopů s pneumatikami na začátku dubna, kdy začíná stoupat kategorie Letní pneumatiky. Vidíte, který e-shop prodává nejvíce, ale i jak si aktuálně rozdělují trend nákupu letních pneumatik (viz např. vysoký nárůst v posledním týdnu u pneuboss.cz). Graf se v reportu automaticky generuje pouze pro prvních deset největších sledovaných konkurentů.Pohledy na data

Marketingový manažer

  • Rychlý přehled o konkurenci. Kdo se vymyká, kdo roste a na úkor koho.
  • Jaký dopad měly kampaně konkurence? “Sleduji newsletter konkurenta OKAY a nedávno ho kompletně předělali. Mělo to nějaký dopad na jejich návštěvnost nebo počet recenzí/objednávek?

Produktový manažer

  • Porovná svou návštěvnost s konkurenty a zapozicuje sebe sama oproti sledovaným e-shopům nad daty. Zjistí, jak si stojí z pohledu objednávek v porovnání s ostatními e-shopy pomocí porovnání růstu recenzí na Heuréce.
  • Identifikuje výkyvy v růstu počtu recenzí na Heuréce i v návštěvnosti u konkurence a může dohledat jejich zdroje a důvody. 
  • Porovná návštěvnost a růst hodnocení vůči sobě. Vysoký traffic nemusí ještě znamenat velký počet objednávek. “Můj konkurent má sice velkou návštěvnost, ale ve skutečnosti se mu nedaří tak dobře překlápět návštěvníky v zákazníky.“ 

Manažer e-shopu

  • Může kontrolovat práci marketingového oddělení. "Chlubili jste se, jak skvělá je kampaň, ale nahoru šly všechny e-shopy, takže kampaň byla ve skutečnosti průměrná?"